Neodgovoreni postovi | Aktivne teme Sada je: sri svi 27, 2020 2:09 pm.

Dicta WEB SHOP
Mami
Urarska Radnja Sahatciu

Odgovori  [ 103 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Osnove mehanizma mehaničkog ručnog sata 
Autor/ica Poruka

Post Re: Osnove mehanizma mehaničkog ručnog sata
Ovo si ti napisao
1. Energija spremljena u opruzi proizvodi snagu potrebnu za pokretanje ručnog sata. Ekvivalent-automobil, energija spremljena u pogonskom gorivu proizvodi snagu u motoru.
2. Snaga proizvodi okretni moment koji pokreće zupčanike satnog mehanizma.
3. Sila u zupčanom prijenosniku, što satni mehanizam jest, nastaje i postoji usporedo sa navedenim na svim pokretnim dijelovima sata i posljedica je energije spremljene u oprugi. Nema energije, nema sile!

Pa to ti tupim već danima čak i u zadnjem postu. ti si zlatan dečko, ali privikni se da potvrđivanje nečega nije pobijanje.

pon svi 26, 2014 11:22 pm
Moderator

To sam i rekao! Samo prepisujem u čisto to što pišeš i... učim!
:P

pon svi 26, 2014 11:29 pm

eto ako je to bilo sve na temu energije/sile predlažem da se pređe na sljedeću točku dnevnog reda tzv. fenomen tiktakanja, pauza če biti oko 10 sati i nakon toga još samo kratko izlaganje na točku č/ć, ije/je, i time se može zaključiti ovaj topic "Osnove mehanizma mehaničkog ručnog sata" :facepalm

a ja baš planirao napraviti sličnu temu u vezi mehaničkog kronografa, možda bolje da to pričeka :think

https://www.facebook.com/pages/Urar-Ko% ... 0717842397

uto svi 27, 2014 7:56 am

Kako dobru temu spamate... Vjerojatno jedna od najboljiih tema na forumu i sada ju tu spamate.

Ajde Nono otvori temu "Osnove fizike 5" i preseli sve tamo pa neka spider bude glavni ucitelj.

uto svi 27, 2014 10:15 am

J.K. je napisao/la:

a ja baš planirao napraviti sličnu temu u vezi mehaničkog kronografa, možda bolje da to pričeka :think

Napravi ciiiim prije. To ne smije cekati :)

uto svi 27, 2014 10:17 am

J.K. je napisao/la:

Neee, forumasi bi rado citali i ucili :encouragement

uto svi 27, 2014 11:24 am

Znaš rene3 što bi trebalo? Trebalo bi da nono dozvoli napraviti popis loših i zlih ljudi koji su ovdjem nakon toga popis glupih ljudi.
Vjerovatno bi nekom koristilo, jer javilo mi se preko 30 ljudi koji ne žele javno sudjelovati u ovim raspravama. Ja sudjelujem sam zato što želim korist forumu a i pravim ljubiteljima satova.
Tvrdnje da zakoni mehanike spam štete ovom forumu. Na koji način bilo koji stručnjak da piše o trajnosti, izdržljivodti, cijeni izrade, kvaliteti obrade kvaliteti materijala ako se ne poštuju zakonitosti mehanike. Na koji način da da netko piše o cijeni modnih satova ako se ne poštuju zakonitosti ekonomije, na koji način da netko vjeruje svemu ovdje napisanom ako autori sami ne priznaju nikog i ništa.
Više puta sam rekao, tutorial je lijepi prikaz kako sat radi, zašto onda ne bi i tekst imao kvalitetu i ostane štivo za sva vremena. Pritom totalni laici fascinirani su kako jedan zupčanik gura drugi zupčanik. Heba te 3 zupčanika pa nije to mudrost, na studiju strojarstva učiš parne turbine sa 60 kola lopatica i moraš znati proračunati svaku. Kod sata je fascinantno kako je ljudski mozak iskoristio silu težu da bi mjerio vrijeme, kako je ljudski mozak našao odnose između broja zubi, kako je ljudski mozak računao sile i odredio veličine a da nije imao ni čime mjeriti ni čime računati.
Bez poznavanja fizikalnih zakona nije moguće objasni zašto je jedan sat bolji od drugog, a komparacija je sama srž urarstva. Nitko ne traži da ljudi budu ni stručnjaci ni urari, ali brate, biti protiv teksta inžinjera ili urara naprosto je glupavo. Nadopuni ga, super, ljudski je da je nešto propustio ili zaboravio, ali najmanje očekuje da mu netko kaže da nema pojma, a to je ovdje pravilo. Dosta sam bio i na talijanskom i na njemačkom i na američkom forumu, nikad sukoba, pa ni na srpskom nisam imao sukoba. Samo sa hrvatima, bio sam sretan što postoji ovakav forum i kod nas, ali pogriješio sam. Razuman čovjek ako ne drugo, malo bi stao i razmislio, možda ova stara budala nakon toliko godina ima što reći. Vas nekolicina, ne, uvreda za uvredom, to je jedini vaš način komunikacije. Tako ćete i jedan prema drugom kada se nešto ne budete složili. Sada ste udruženi kada treba napadati nekog drugog, ne samo mene, nego svakog tjo se drzne obratiti klanu.
Bavite se satovima, gonite pauka u krasnan k, ali nemate što reći o satovima pa je pauk idealan.
To je tekst tebi i sličnima, a ostali bolje da ne čitaj, ima ovdje fenomenalnih ljudi koje sam i osobno upoznao, ali volio bih da se i oni ovdje slobodno jave, a ne da strahuju od specijalista za uvrede.
Sve u životu što radim, radim da bi bilo korisno, ako netko ne prepoznaje, tu ne mogu ništa. Desetak ljudi mi se javilo da sam im mijenjao poglede na sat i na sakupljanje. Kud ćeš više zadovoljstva od toga i ja sam zbog toga zahvalan ovom forumu. A vas nekoliko, tko je vama zahvalan? Kome ste vi zahvalni? Što dobivate napadanjem bilo koga? Zar uživate u tome da se ljudi ne javljaju jer biste im vagali svaku riječ? Ma dajte, shvatite ovaj život već jednom. Ljudi su svakakvi, nećete vi nikog promjeniti napadanjem. Ljudi imaju pravo biti to što jesu, ali nemaju pravo vršiti nasilje nad drugim.

uto svi 27, 2014 11:39 am

Spider1 je napisao/la:
Znaš rene3 što bi trebalo? Trebalo bi da nono dozvoli napraviti popis loših i zlih ljudi koji su ovdjem nakon toga popis glupih ljudi.
Vjerovatno bi nekom koristilo, jer javilo mi se preko 30 ljudi koji ne žele javno sudjelovati u ovim raspravama. Ja sudjelujem sam zato što želim korist forumu a i pravim ljubiteljima satova.
Tvrdnje da zakoni mehanike spam štete ovom forumu. Na koji način bilo koji stručnjak da piše o trajnosti, izdržljivodti, cijeni izrade, kvaliteti obrade kvaliteti materijala ako se ne poštuju zakonitosti mehanike. Na koji način da da netko piše o cijeni modnih satova ako se ne poštuju zakonitosti ekonomije, na koji način da netko vjeruje svemu ovdje napisanom ako autori sami ne priznaju nikog i ništa.
Više puta sam rekao, tutorial je lijepi prikaz kako sat radi, zašto onda ne bi i tekst imao kvalitetu i ostane štivo za sva vremena. Pritom totalni laici fascinirani su kako jedan zupčanik gura drugi zupčanik. Heba te 3 zupčanika pa nije to mudrost, na studiju strojarstva učiš parne turbine sa 60 kola lopatica i moraš znati proračunati svaku. Kod sata je fascinantno kako je ljudski mozak iskoristio silu težu da bi mjerio vrijeme, kako je ljudski mozak našao odnose između broja zubi, kako je ljudski mozak računao sile i odredio veličine a da nije imao ni čime mjeriti ni čime računati.
Bez poznavanja fizikalnih zakona nije moguće objasni zašto je jedan sat bolji od drugog, a komparacija je sama srž urarstva. Nitko ne traži da ljudi budu ni stručnjaci ni urari, ali brate, biti protiv teksta inžinjera ili urara naprosto je glupavo. Nadopuni ga, super, ljudski je da je nešto propustio ili zaboravio, ali najmanje očekuje da mu netko kaže da nema pojma, a to je ovdje pravilo. Dosta sam bio i na talijanskom i na njemačkom i na američkom forumu, nikad sukoba, pa ni na srpskom nisam imao sukoba. Samo sa hrvatima, bio sam sretan što postoji ovakav forum i kod nas, ali pogriješio sam. Razuman čovjek ako ne drugo, malo bi stao i razmislio, možda ova stara budala nakon toliko godina ima što reći. Vas nekolicina, ne, uvreda za uvredom, to je jedini vaš način komunikacije. Tako ćete i jedan prema drugom kada se nešto ne budete složili. Sada ste udruženi kada treba napadati nekog drugog, ne samo mene, nego svakog tjo se drzne obratiti klanu.
Bavite se satovima, gonite pauka u krasnan k, ali nemate što reći o satovima pa je pauk idealan.
To je tekst tebi i sličnima, a ostali bolje da ne čitaj, ima ovdje fenomenalnih ljudi koje sam i osobno upoznao, ali volio bih da se i oni ovdje slobodno jave, a ne da strahuju od specijalista za uvrede.
Sve u životu što radim, radim da bi bilo korisno, ako netko ne prepoznaje, tu ne mogu ništa. Desetak ljudi mi se javilo da sam im mijenjao poglede na sat i na sakupljanje. Kud ćeš više zadovoljstva od toga i ja sam zbog toga zahvalan ovom forumu. A vas nekoliko, tko je vama zahvalan? Kome ste vi zahvalni? Što dobivate napadanjem bilo koga? Zar uživate u tome da se ljudi ne javljaju jer biste im vagali svaku riječ? Ma dajte, shvatite ovaj život već jednom. Ljudi su svakakvi, nećete vi nikog promjeniti napadanjem. Ljudi imaju pravo biti to što jesu, ali nemaju pravo vršiti nasilje nad drugim.

Ne sjecam se da su Fis ili JK vršili nasilje nad nama...

Sent from the depths

uto svi 27, 2014 1:44 pm

Spider1 je napisao/la:
To je tekst tebi i sličnima, a ostali bolje da ne čitaj, ima ovdje fenomenalnih ljudi koje sam i osobno upoznao, ali volio bih da se i oni ovdje slobodno jave, a ne da strahuju od specijalista za uvrede.Zar uživate u tome da se ljudi ne javljaju jer biste im vagali svaku riječ?

Zao mi je tih ljudi ako stvarno postoje. Porucujem im da ovdje bas i nije praksa da ce ih se vrijeđati, osobito ako su jos novi u svijetu satova. Ukusi su razliciti i kad pljucnemo kojiput na Cubus ili Diesel, Fosil, Invictu to ne znaci da su to "losi" satovi sami po sebi ili oni koji ih nose blesavi. Svako ima svoj ukus i za svoje novce ima pravo kupiti sto god zeli. To je jedino sto mi pada na pamet di bi se netko mogao uvrijedit.

uto svi 27, 2014 9:01 pm

Post Re: Odg: Osnove mehanizma mehaničkog ručnog sata
Spider1 je napisao/la:
Ovo si ti napisao
1. Energija spremljena u opruzi proizvodi snagu potrebnu za pokretanje ručnog sata. Ekvivalent-automobil, energija spremljena u pogonskom gorivu proizvodi snagu u motoru.
2. Snaga proizvodi okretni moment koji pokreće zupčanike satnog mehanizma.
3. Sila u zupčanom prijenosniku, što satni mehanizam jest, nastaje i postoji usporedo sa navedenim na svim pokretnim dijelovima sata i posljedica je energije spremljene u oprugi. Nema energije, nema sile!

Pa to ti tupim već danima čak i u zadnjem postu. ti si zlatan dečko, ali privikni se da potvrđivanje nečega nije pobijanje.

Okretni moment? Ja jako volem rasprave o okretnom momentu :)
Salim se.
Imam jedno ozbiljno pitanje za tocku 2. "Snaga proizvodi okretni moment"
Ako je jedinica za snagu watt (W), a definira se kao sila puta krak u jedinici vremena ili W=Nm/s. Kako je sila puta krak okretni moment, izlazi da okretni moment proizvodi snagu, a ne snaga okretni moment, kako je gore navedeno

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Under the Borgias there was warfare, bloodshed and murder and they had Michelangelo, Leonardo da Vinci and the Renaissance. In Switzerland they have brotherly love, 500 years of democracy and peace. And what have they produced? The cuckoo clock!

uto svi 27, 2014 10:54 pm

Anpi, jel' ti nemas pametnija posla na rodjendan? :D

uto svi 27, 2014 11:08 pm

Post Re: Odg: Osnove mehanizma mehaničkog ručnog sata
Ne. Idem spavat, pa sam malo citao postove koje nisam stigao na "bausteli", pa rek'o, da pitam. :)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Under the Borgias there was warfare, bloodshed and murder and they had Michelangelo, Leonardo da Vinci and the Renaissance. In Switzerland they have brotherly love, 500 years of democracy and peace. And what have they produced? The cuckoo clock!

uto svi 27, 2014 11:13 pm

Kao profesor fizike moram reći da sam dosta gluposti pročitao u proteklim postovima, neću nikoga imenovati... Laku noć!

Sent from my iPhone using Tapatalk

uto svi 27, 2014 11:28 pm

Što onda šiješ remene za satove i prodaješ ih ovdje na forumu, crni profesore. :wacko_mini

uto svi 27, 2014 11:45 pm
Moderator

Sve napisano povezano je sa temom, barem sam se ja nastojao toga držati. Mislim da ove rasprave imaju smisla, ali samo ukoliko pričamo argumentirano.

Uopće mi nije jasno Spider1 zašto ti stalno skrećeš apsolutno sve na osoban odnos prema sebi. Ta tvoja plahost ili kvaziplahost onemogućava ma kakvu smislenu komunikaciju. Većina tvojih tekstova su sociološke analize uroljubaca iz osobne neobjektivne perspektive čovjeka koji želi biti nešto što nije, povezane sa iskricama tehničkih poluinformacija.

Isto tako... perovski. Lijepo je što si otkomentirao postove u ovoj temi. Ali, kao profesor fizike, mogao bi se i uključiti... ili ne bi. Forum gubi smisao ako se na svaku raspravu samo ošine komentar i pusti ljude da misle što žele. Ako nešto znamo, ajmo to podijeliti. Ako negdje griješim, saslušati ću svaki argument i priznati da sam pogriješio... ako sam pogriješio.

U mom zadnjem postu pisao sam na mobu pa sam možda u koječemu bio nejasan i možda pogrešno shvaćen. Sada ću nastojati ne ostaviti mjesta dvojbi.

Ajmo još jednom polako i učisto... i totalno pojednostavljeno, sa genezom cijele priče. Okretni moment, rad, snaga i energija fizikalne su jedinice koje se definiraju preko sile. Upravo u tome i jest važnost tzv. klasične ili Newtonovske mehanike. Omogućila je, uspostavivši tri jednostavna zakona, razvoj gotovo svih disciplina klasične mehanike (statike, kinematike, dinamike...) i time izgradnju svekolikog svijeta kakav danas poznajemo.

Newtonov prvi zakon veli da će tijelo u stanju jednolikog gibanja ostati u tom stanju ukoliko na njega ne djelujemo silom.
Newtonov drugi zakon povezuje (stavlja u jednostavan odnos): silu, masu i akceleraciju (ubrzanje).
Newtonov treći zakon definira i uspostavlja načelo akcije i reakcije. Uspostavlja odnos onoga koji djeluje na ono na što djeluje.

Sva ta tri zakona su, u osnovi, pojednostavljenja onoga što opažamo u prirodi. Ali, u vrijeme kada su nastali, ti zakoni bili su jedini sveobuhvatni način promatranja fizičkog svijeta koji su smatrani ne jedinim, nego trenutačno najboljim i „dovoljno točnima“. Newton se tu nastavio na Galilejeva promatranja i objasnio stvari koje su Galileju bile neobuhvatljive. Najveći problem je što je uvijet za postojanje Newtonovih zakona zanemarenje gubitaka u sustavu. Zakoni su definirani za tijela u vakuumu, uz izostanak sila koje u sredini/okolišu promatranja postoje inherentno i ne možemo ih izbjeći. Drugi problem je definiranje mase kao mjere inercije sustava, mjere tromosti. Ta masa naziva se troma masa i koristi se (definirana je) u Newtonovom drugom zakonu. Nakon Newtona, promatranjima fizikalnog svijeta uočeno je postojanje još jednog pojavnog oblika mase. Taj oblik naziva se teška masa. Objedinjavanje tih oblika mase jedno je od najvećih postignuća teorijske fizike. Troma masa bi bila ona koja se opire pomicanju tijela pri djelovanju izvanjske sile. Moja troma masa bi bila ona koja bi se opirala kada bi me ivan_seawolf išao ošinuti šakom i manifestirala bi se kao otpor pomicanju po ošinuću. Moja teška pak masa bila bi ona kojom bi djelovao na ivana_seawolfa kada bi mu išao otvoriti disko na kićmici i na istu mu stao, neposredno prije no što bi zaplesao Jive (iako mi se nekako čini da bi bilo obrnuto... svejedno, isti princip). Dakle, ista masa (moja) ima dva različita, u ponečemu, pojavna oblika. Jednakost trome i teške mase objasnio je Einstein. Čovjek je objasnio da troma i teška masa postoje istovremeno i jednake su, a koja jest koja ovisi o preferencijalnom (slobodno odabranom) sustavu promatranja. Nastavno na to uveden je i pojam mase kao samo i isključivo jednog od pojavnih oblika energije (teorija relativnosti). Dakle, energija je SVE... sve drugo su samo pojavni oblici i posljedice njezina postojanja... pa tako i sile koje postoje u prirodi i društvu. TO je nadgradnja paradigmi Newtonovske ili klasične mehanike, ona svijet opisuje malo preciznije.

Ono što sam ja u ovoj temi samo otpočetka tvrdio jest da je tvrdnja da „su sile koje pokreću zupčanike“ one koje pokreću sat, a energija „samo postoji u opruzi i ne prenosi se dalje“, u osnovi netočna. Sat pokreće energija spremljena u opruzi i ta energija, u obliku mehaničkog rada, prenosi se cijelim mehanizmom ure. Kako ta energija nastaje? Navijajući sat, preko kinematskog mehanizma navijanja (zupčastog prijenosa), djeluješ momentom na oprugu i sabijaš je (to jest, uvrćeš je jer se radi o spiralnoj opruzi) i time u nju „spremaš“ energiju. Odakle moment uopće? Nastaje od sile tvojih prstića pomnožene sa polumjerom krunice. Kada tog momenta ne bi bilo, spiralnu oprugu ne bi mogao naviti. Jedino kako možeš naviti spiralnu oprugu je momentom. Čak i točkasto djelujući silom na njezin kraj sabijaš ju momentom oko središta spiralne opruge. Radeći to ti obavljaš rad za što trošiš određenu snagu. Odakle ta snaga? Ta snaga dolazi iz tvojih mišića. Kako nastaje? Da se sada ne uvlačimo u priču... ta snaga nastaje kao posljedica kemijske reakcije koja nastaje iz goriva koje pokreće ljudsko tijelo. To gorivo u ljudskom tijelu spremljeno je u obliku energije koja se iskazuje najčešće kao masa (mišića, na primjer). Ljepota mehaničkog sata je suštinski u činjenici da si izravno sudjelovao, svojom energijom, u prijenosu energije u mehanizam koji pokreće sat... Malo lirskog osvrta na temu!

Sada gledano u drugom smjeru. Energija spremljena u opruzi (u obliku potencijalne energije) na kraju opruge stvara silu koja okreće bubanj opruge sa vanjskim ozubljenjem. Radeći to, stvarajući tu silu, troši se određena snaga i proizvodi rad. Sila nije mogla nastati ni iz čega kao u Ratovima zvijezda, nastala je iz energije opruge. Na diobenoj kružnici bubnja opruge stvara se moment koji je jednak sili opruge pomnoženoj sa polumjerom diobene kružnice bubnja. Transformacijama tog momenta (koji ofkors u sebi uključuje silu) prenosi se snaga kroz mehanizam ure i mijenja se broj okretaja pojedinih dijelova mehanizma sukladno potrebama za snagom i brojem okretaja u pojedinim dijelovima mehanizma, a sve sukladno prijenosnim omjerima zupčastih parova. U SVEMU, od početka do kraja sudjeluje energija u obliku mehaničkog rada i ta energija dolazi iz opruge. Dakle, u SVEMU, od početka do kraja sudjeluju: energija, snaga, okretni moment i sila... cijelo vrijeme dok se opruga ne odvije. ALI... postojanje svega navedenog uvjetovano je postojanjem energije spremljene u opruzi.

Ja kada sam o ovome pisao, mislio sam isključivo na navedeno. Ostalo, krivo i pravo shvaćeno, nema veze sa mojom namjerom.

sri svi 28, 2014 10:19 am

JFC! (http://www.urbandictionary.com/define.php?term=JFC) :-)

U što ste pretvorili jednu zanimljivu temu.
Ako se želite prepucavati tko je bolje nabubao formule, otvorite si temu za to a ne zagađujte okolo.
@spider1
Perovski ne radi remene a i zašto bi bila sramota da ih neki profesor radi iz hobija i poneki proda. Možda je veća sramota da inženjer strojarstva mijenja baterije u satovima.

sri svi 28, 2014 11:25 am
Moderator

Polako Gio1i, čovječe! Tema je Osnove mehanizma mehaničkog ručnog sata. Sve navedeno je u suglasju s temom... Ili bi ti radije da poluinformacija ostane kao fakat. Raspravimo to i idemo dalje. Mislim da je smisao, s obzirom da je ovo što se ovdje piše dostupno širokom krugu ljudi, nastojati dati potpunu i točnu informaciju, a ne ostaviti nedorečenu poluinformaciju. Dakle, ovdje se radi o razgovoru za koji bi, bilo bi lijepo, uvjet bio postojanje argumentacije... bez skretanja naokolo kada do suštine dođemo. Iz toga ponešto možemo svi naučiti jer ne znaju baš svi ovdje o toj temi... Navedeno je moj motiv! Zašto? Pa da svi ponešto naučimo... i družimo se, sebe ne isključujem. Ako netko ima bolje objašnjenje, neka ga ošine! A za ostalo, ne znam...
Stvar je samo u tome da ono što je interesantno tebi, ne mora biti i drugima. Dakle, malo demokratičnosti... ipak je ovo forum, kind of antičkog tipa! :reading

sri svi 28, 2014 11:34 am

Spider1 je napisao/la:
Što onda šiješ remene za satove i prodaješ ih ovdje na forumu, crni profesore. :wacko_mini

Nikada još u životu nisam napravio remen!!!

sri svi 28, 2014 2:20 pm

slika

sri svi 28, 2014 3:27 pm

perovski je napisao/la:
Spider1 je napisao/la:

Nikada još u životu nisam napravio remen!!!

hahahah :happy1

Treba malo i ovakvih rasprava i 3.14zdarija na forumu, da ne bude dosadno..

sri svi 28, 2014 5:24 pm
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Odgovori   [ 103 post(ov)a ]  Stranica Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: